Vaktskifte: Nytt inkluderingsløft fra Møre og Romsdal

Publisert

Henrik Dalelid Vedde er prosjektleder for Vaktskifte, et initiativ startet av Kopano Møre og Romsdal.

Vaktskifte er et nytt rekrutteringsprosjekt som får mennesker i utenforskap ut i arbeid gjennom tett samarbeid med næringslivet. I april presenteres prosjektet på Fagkonferansen 2026.

Prosjektet, som nå utvides etter en vellykket forprosjektfase, fokuserer på direkte rekruttering til arbeidslivet - særlig i privat sektor. Nå skal Vaktskifte utvides i Møre og Romsdal og videre, med målsetning om å bli nasjonale.

Vaktskifte er et initiativ som består av arbeids- og inkluderingsbedriftene Brisk, Furene, Astero, Varde og Trollheim.

Nysgjerrig på prosjektet? Møt Vaktskifte på Fagkonferansen 2026: Samfunnsaktørene. Se programmet og meld deg på her. 

Utradisjonell rekrutteringsmodell

Prosjektet retter seg spesielt mot unge mellom 16 og 29 år, men også andre grupper som av ulike grunner har falt ut av arbeidslivet. Mange av disse er ikke fanget opp i noen systemer.

 I tillegg til å være et inkluderingsløft, peker prosjektet også på utfordringer med dagens system.

 – Mange opplever at de faller mellom stolene enten fordi de ikke passer inn i NAVs ordninger, eller fordi de har "for gode forutsetninger" til å få oppfølging, poengterer prosjektleder for Vaktskifte, Henrik Dalelid Vedde.

 – Det kan være sykdom, samlivsbrudd, livskriser eller langvarig passivitet. Mange av deltakerne har høy utdanning og land arbeidserfaring, men de trenger et støtteapparat for å komme i gang igjen. Og det er der vi kommer inn, utdyper han.

 Vaktskifte driver omfattende synlighetsarbeid via sosiale medier, arrangementer og samarbeid med næringsforeninger. I tillegg oppsøker de arenaer der unge i utenforskap gjerne befinner seg, for eksempel i digitale miljøer og spillplattformer. De får også direktehenvendelser fra foreldre og pårørende.

 Samarbeider med de største næringsforeningene i Møre og Romsdal

 Prosjektet har etablert samarbeid med de største næringsforeningene i Møre og Romsdal som utgjør til sammen over 1600 medlemsbedrifter.

 – Vi har bygd opp en modell der bedrifter tar imot deltakere som får støtte i form av kursing, mentorer og oppfølging gjennom hele rekrutteringsprosessen. Målet er at deltakerne skal få fast jobb etter endt prøvetid, påpeker prosjektlederen.

Mentorordningen er en sentral del av modellen, der eldre arbeidstakere, ofte 60+, veileder yngre deltakere inn i arbeidslivet. Samtidig jobber prosjektet med mikrokurs og karriereverktøy for å kartlegge og synliggjøre deltakeres kompetanse.

Prosjektet har allerede etablert fakturerbare samarbeid med Vy Buss i Midt-Norge, og flere samarbeidsprosjekter er på trappene.

Presenteres på Fagkonferansen 2026

Etter lanseringen av prosjektet i desember i fjor, har de fått flere henvendelser fra andre i bransjeaktører, kommuner og arbeidsgivere.

 – Vi har fått henvendelser fra flere som ønsker presentasjoner, og som spør hvorfor ikke dette er gjort tidligere. Behovet for nye løsninger er stort, og interessen for prosjektet gjenspeiler nettopp det, sier prosjektlederen.

På fagkonferansen i april skal Henrik Dalelid Vedde presentere Vaktskifte. Han skal også ha med seg en leder fra en næringsforening i Møre og Romsdal. Her vil deltakerne få høre mer om prosjektets modell, erfaringer og mer konkret om samarbeidsavtalene de har med bedrifter.

 – Vi skal snakke ærlig om situasjonen: Utenforskapstallene er høye, og samtidig skriker næringslivet etter arbeidskraft. Det er på tide å koble disse realitetene sammen, oppfordrer Dalelid Vedde til slutt.

Ikke gå glipp av muligheten til å lære enda mer av Vaktskifte. De kommer nemlig på Fagkonferansen 2026 14. og 15. april. Se hele programmet og meld deg på her!