Arbeid & Inkludering samlet medlemsbedriftene til landsmøte på Clarion Hotel The Edge i Tromsø 3. og 4. september. Første dag var viet bransjens rolle i arbeidsmarkedspolitikken, med to programposter ledet av Skjalg Fjellheim, politisk redaktør i Nettavisen.
Arbeidskraften er den største formuen
Ole Erik Almlid, administrerende direktør i NHO, åpnet med tallene som rammer inn utfordringen. Seks av ti NHO-bedrifter får ikke tak i kompetansen de trenger. 700 000 mennesker står utenfor arbeidslivet, og 100 000 av dem er mellom 20 og 29 år.
Han viste til regjeringens perspektivmelding, der det slås fast at den største formuen i Norge verken er olje, gass, kraftressurser eller oljefondet, men folk.
– Arbeids- og inkluderingsvirksomhetene er lokalt forankret. Dere er bindeleddet mellom bedriftene og den enkelte, og dere har en helt unik posisjon og spisskompetanse, sa Almlid til salen.
For NHO-sjefen handler arbeidsinkludering derfor om norsk konkurransekraft, ikke bare om arbeidsmarkedspolitikk. Han beskrev det som en gevinst i tre ledd, for den enkelte, for bedriften og for storsamfunnet.
Terskelen inn må bli lavere
Almlids tydeligste budskap var at det må bli enklere å være arbeidsgiver. 99 prosent av norske bedrifter har under 100 ansatte, og 30 prosent har under 20. For de minste er risikoen større når noe ikke fungerer.
– Vi må lage systemer som gjør terskelen inn lavere, sa han.
Han mente også at Nav i større grad må bruke hele laget framfor å gjøre for mye selv, og at offentlige anbud bør stille tydeligere krav til innovasjon. For stramme anbud som ikke lar seg tilpasse reelle behov, blir etter hans syn kontraproduktive. Som eksempel på innovasjonskraften i bransjen trakk han fram Klara.ai.
I den påfølgende samtalen mente styreleder Børge Bøyum at næringslivet er mer villig enn både skoleverket og det offentlige til å senke kravene og møte folk der de er.
– Vi har lagt oss på et nivå som samfunn for hva du må ha med deg for å komme inn. Bedriftene der ute tilpasser seg det utgangspunktet folk faktisk har, sa han.
Han pekte på at en kandidat uten bachelor eller master likevel kan ha kunnskap og praktiske ferdigheter som gir en annen vei inn i bedriften, og at avstanden til Oslo ofte gjør kravene mer fleksible.
Hele Nav skal gjennomgås
Etter pausen presenterte Frode Forfang arbeidet i ekspertutvalget som gjennomgår Nav. Mandatet er bredt, og utvalget kan se på alle sider ved hvordan etaten er organisert og styrt. Delrapporten kommer i april, sluttrapporten neste høst.
Det er 20 år siden Nav ble etablert, og Forfang understreket at dette er første gang siden den gang at hele virksomheten vurderes samlet.
Han var åpen om utfordringsbildet. Ansatte forteller at de ikke får brukt tiden de ønsker på arbeidsrettet oppfølging, fordi saksbehandling av ytelser tar plassen. Samtalene med brukerne handler i for stor grad om diagnose framfor om hva folk kan.
Ambisjonen om én dør inn er heller ikke innfridd slik den var tenkt.
– Mange brukere opplever at det riktignok er én hovedinngang, men at de møter mange nye dører på innsiden, sa Forfang.

Frode Forfang (midten) leder ekspertutvalget som skal gjennomgå hele Nav. Her i panelsamtalen med Skjalg Fjellheim (t.h.) på landsmøtet.
Arbeidsdelingen mellom Nav og bransjen
I panelsamtalen etterpå ble arbeidsdelingen tema. Tommy Johansen, administrerende direktør i A2G og selv med på å bygge Nav-reformen, mente generalistmodellen har gått for langt, og sammenliknet med en fastlege som henviser videre når oppgaven krever noe annet. Han trakk fram arbeids- og inkluderingsvirksomhetene som spesialister som med sin spisskompetanse kan løse oppdraget med å få de som står lengst unna arbeidslivet i jobb. Han pekte på de 120 000 under 30 år som står utenfor uten å være registrert hos Nav i det hele tatt.
Vegard Einan, administrerende direktør i NHO Service og Handel, mente Nav i større grad bør gjøre det bare Nav kan gjøre, og overlate relasjonen til arbeidslivet til virksomheter som har den som kjernekompetanse.
Han understreket samtidig at bemanningsbransjen og arbeids- og inkluderingsvirksomhetene er viktige for hver sine målgrupper. Noen trenger først og fremst en kobling til et marked som etterspør arbeidskraft, mens tiltak som arbeidsforberedende trening og varig tilrettelagt arbeid krever oppfølging over tid.
– Der har vi mulighet til å bruke bredden i begge deler, sa Einan.
Merete Jonas fra Forbundet Styrke i LO minnet om at 700 000 utenfor ikke er 700 000 problemer, men 700 000 ulike historier, og at kompetansen på arbeidsinkludering allerede finnes ute i medlemsbedriftene.
Jonas viste til at LO-kongressen i 2025 vedtok at arbeids- og inkluderingsbransjen skal styrkes.
– Vi har et vedtak på at vi skal styrke begge deler, sa hun.
Jonas advarte samtidig mot at Nav skal bygge opp den samme kompetansen i egen regi, og pekte på at den allerede finnes ute i virksomhetene. Hun fortalte om veiledere som oppsøker unge hjemme, unge som ikke står registrert noe sted fordi de ikke mottar ytelser fra Nav.
Bøyum fortalte om et skifte i dialogen med Nav i Bodø.
– Nav ser oss ikke lenger som en torn i øyet. De har skjønt at kompetansen vi har bygd, klarer de ikke å kopiere, sa han.
Forfang besøkte medlemsbedriften Ressurs Tromsø tidligere på dagen, og sa han har stor tro på virksomhetene i bransjen.
Sertifisering av The Edge
Rett før landsmøtet åpnet, ble The Edge sertifisert som P:S Hotel, som første hotell i Nord-Norge. Sertifiseringen bygger på et samarbeid mellom hotellet og den lokale arbeids- og inkluderingsbedriften Ressurs Tromsø, der hotellet kjenner bemanningsbehovet og Ressurs kjenner kandidatene og faget. The Edge er en del av Strawberry, som over flere år har arbeidet systematisk med inkludering i egne hoteller. NRK Troms og Finnmark var til stede og gjorde opptak med Almlid og Marit Skog, direktør i Ressurs Tromsø.
Nytt styre valgt
På ettermiddagen behandlet landsmøtet strategisk plan for 2026–2028 og valgte styre for perioden.
– Vi ville invitere påvirkere og beslutningstakere hit, både for at de skal bli bedre kjent med bransjen, og for at vi skal få gi innspill tilbake, sa direktør Vibeke Johnsen da hun åpnet dagen.